Swimming at the 1924 Summer Olympics – Men's 4 × 200 metre freestyle relay

Swimming at the 1924 Summer Olympics – Men's 4 × 200 metre freestyle relay

Men's 4x200 metre freestyle relay
at the Games of the VIII Olympiad
DateJuly 18–20
Competitors57 from 13 nations
Medalists
1928»
Freestyle
100 m men   women
400 m men   women
1500 m men
Backstroke
100 m men   women
Breaststroke
200 m men   women
Freestyle relay
4×100 m   women
4×200 m men  

The men's 4x200 metre freestyle relay was a swimming event held as part of the swimming at the 1912 Summer Olympics programme. It was the fourth appearance of the event, which had been established in 1908. The competition was held from Friday July 18, 1924 to Sunday July 20, 1924.

Records

These were the standing world and Olympic records (in minutes) prior to the 1924 Summer Olympics.

World Record 10:04.4 United States Perry McGillivray
United States Pua Kealoha
United States Norman Ross
United States Duke Kahanamoku
Antwerp (BEL) August 29, 1920
Olympic Record 10:04.4 United States Perry McGillivray
United States Pua Kealoha
United States Norman Ross
United States Duke Kahanamoku
Antwerp (BEL) August 29, 1920

The United States with the line-up Ralph Breyer, Harry Glancy, Dick Howell, and Wally O'Connor broke the world record and the ten-minute barrier in the semifinal with a time of 9:59.4 minutes. In the final when Johnny Weissmuller replaced Howell, the Americans improved their time again to 9:53.4 minutes.

Results

Heats

The fastest two teams in each heat and the fastest third-placed from across the heats advanced.

Heat 1

Place Swimmers Time Qual.
1  Ralph Breyer, Harry Glancy, Dick Howell, and Wally O'Connor (USA) 10:41.6 QQ
2  Luigi Bacigalupo, Agostino Frassinetti, Gianni Patrignani, Emilio Polli (ITA) 11:05.2 QQ
3  Ivo Arčanin, Ante Roje, Vlado Smokvina, Atilije Venturini (YUG) 12:02.4
4  Ramón Berdemans, Pedro Méndez, Julio Perejordi, José Manuel Pinillo (ESP) 12:02.4

Heat 2

Place Swimmers Time Qual.
1  Thor Henning, Gösta Persson, Orvar Trolle, Georg Werner (SWE) 11:15.4 QQ
2  Gé Dekker, Otto Hoogesteyn, Sjaak Köhler, Frits Schutte (NED) 11:35.6 QQ

Heat 3

Place Swimmers Time Qual.
1  Moss Christie, Frank Beaurepaire, Ernest Henry, and Ivan Stedman (AUS) 10:21.2 QQ
2  Torahiko Miyahata, Kazuo Noda, Kazuo Onoda, Katsuo Takaishi (JPN) 10:24.2 QQ
3  Václav Antoš, Stanislav Bičák, Viktor Légat, Rudolf Piowatý (TCH) 11:12.8 qq
4  Juan Behrensen, Tomás Jones, Jorge Moreau, Alberto Zorrilla (ARG) 11:25.0

Heat 4

Place Swimmers Time Qual.
1  Guy Middleton, Henri Padou, Édouard van Zeveren, Émile Zeibig (FRA) 10:41.4 QQ
2  Harold Annison, Albert Dickin, Edward Peter, Leslie Savage (GBR) 10:52.6 QQ
3  A. Buydens, Joseph Callens, Émile Thienpondt, Martial van Schelle (BEL) 11:14.8

Semifinals

The fastest two teams in each semi-final and the faster of the two third-placed teams advanced to the final.

Sweden replaced Thor Henning and Gösta Persson with Arne Borg and Åke Borg and Great Britain replaced Leslie Savage with John Thomson. Both teams advanced to the final.

Semifinal 1

Place Swimmers Time Qual.
1  Moss Christie, Frank Beaurepaire, Ernest Henry, and Ivan Stedman (AUS) 10:27.0 QF
2  Harold Annison, Albert Dickin, Edward Peter, John Thomson (GBR) 10:31.2 QF
3  Guy Middleton, Henri Padou, Édouard van Zeveren, Émile Zeibig (FRA) 10:39.4
4  Gé Dekker, Otto Hoogesteyn, Sjaak Köhler, Frits Schutte (NED) 11:29.0
  (TCH) DNS

Semifinal 2

Place Swimmers Time Qual.
1  Ralph Breyer, Harry Glancy, Dick Howell, and Wally O'Connor (USA) 9:59.4 QF WR
2  Arne Borg, Åke Borg, Orvar Trolle, Georg Werner (SWE) 10:08.2 QF
3  Torahiko Miyahata, Kazuo Noda, Kazuo Onoda, Katsuo Takaishi (JPN) 10:12.4 qf
4  Luigi Bacigalupo, Agostino Frassinetti, Gianni Patrignani, Emilio Polli (ITA) 11:00.4

Final

In the final Johnny Weissmuller replaced Dick Howell in the American team and Boy Charlton replaced Ivan Stedman in the Australian team.

Place Swimmers Time
1  Ralph Breyer, Harry Glancy, Wally O'Connor, and Johnny Weissmuller (USA) 9:53.4 WR
2  Boy Charlton, Moss Christie, Frank Beaurepaire, and Ernest Henry (AUS) 10:02.2
3  Arne Borg, Åke Borg, Orvar Trolle, Georg Werner (SWE) 10:06.8
4  Torahiko Miyahata, Kazuo Noda, Kazuo Onoda, Katsuo Takaishi (JPN) 10:15.2
5  Harold Annison, Albert Dickin, Edward Peter, John Thomson (GBR) 10:29.4

References

  • Olympic Report
  • sports-reference
  • (Polish)

This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.


Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.


By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.