List of German-speaking Academy Award winners and nominees

List of German-speaking Academy Award winners and nominees

Maximilian Schell in Judgement at Nuremberg.

This is a list of Academy Award winners and nominees of German, Austrian or Swiss-German nationality. This list details the performances of Germany's filmmakers, actors, actresses and films that have either been nominated or have won an Academy Award (Oscar).

Acting categories

Actor in a Leading Role

Actor
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1929 Emil Jannings The Way of All Flesh & The Last Command Won Jannings was a Swiss-born German actor.
1930 Paul Muni The Valiant Nominated No official nominees were announced that year.
1934 Paul Muni I Am a Fugitive from a Chain Gang Nominated
1936 Paul Muni Black Fury Nominated This was a write-in candidate, who came in second on the final ballots. It was not an official nomination.
1937 Paul Muni The Story of Louis Pasteur Won
1938 Paul Muni The Life of Emile Zola Nominated
1960 Paul Muni The Last Angry Man Nominated
1962 Maximilian Schell Judgment at Nuremberg Won Schell was an Austro-Swiss actor.
1966 Oskar Werner Ship of Fools Nominated
1976 Maximilian Schell The Man in the Glass Booth Nominated

Actor in a Supporting Role

Supporting Actor
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1938 Joseph Schildkraut The Life of Emile Zola Won
1941 Albert Bassermann Foreign Correspondent Nominated
1949 Oskar Homolka I Remember Mama Nominated
1951 Erich von Stroheim Sunset Boulevard Nominated
1959 Theodore Bikel The Defiant Ones Nominated
1978 Maximilian Schell Julia Nominated First German-speaking actor to be nominated in two different categories.
1986 Klaus Maria Brandauer Out of Africa Nominated
1997 Armin Mueller-Stahl Shine Nominated
2010 Christoph Waltz Inglourious Bastards Won Waltz is an Austrian-German actor.
2012 Christoph Waltz Django Unchained Won
2013 Michael Fassbender 12 Years a Slave Nominated Fassbender is a German-born Irish actor

Actress in a Leading Role

Luise Rainer in The Great Ziegfeld.
Actress
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1931 Marlene Dietrich Morocco Nominated
1936 Elisabeth Bergner Escape Me Never Nominated
1937 Luise Rainer The Great Ziegfeld Won Due to the political atmosphere, Rainer was promoted to be Austrian by this time.
1938 Luise Rainer The Good Earth Won First actor regardless of gender to win two consecutive awards.[1]
2010 Sandra Bullock The Blind Side Won Bullock is half German. Until her 18th birthday she retained German citizenship.[2]
2013 Sandra Bullock Gravity Nominated

Actress in a Supporting Role

Supporting Actress
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1962 Lotte Lenya The Roman Spring of Mrs. Stone Nominated
1964 Lilia Skala Lilies of the Field Nominated

Best Art Direction

Art Direction
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1928 Rochus Gliese Sunrise Nominated
1929 Hans Dreier The Patriot Nominated No official nominees had been announced this year.
1930 Hans Dreier The Vagabond King Nominated
The Love Parade Nominated
1931 Hans Dreier Morocco Nominated
1934 Hans Dreier A Farewell to Arms Nominated
1938 Hans Dreier Souls at Sea Nominated
1939 Hans Dreier If I Were King Nominated
1940 Hans Dreier Beau Geste Nominated
1941 Hans Dreier Arise, My Love Nominated Nominated in the black-and-white category.
North West Mounted Police Nominated Nominated in the color category.
1942 Hans Dreier Hold Back the Dawn Nominated Nominated in the black-and-white category.
1943 Hans Dreier Take a Letter, Darling Nominated Nominated in the black-and-white category.
Reap the Wild Wind Nominated Nominated in the color category.
1943 Hans Dreier Five Graves to Cairo Nominated Nominated in the black-and-white category.
For Whom the Bell Tolls Nominated Nominated in the color category.
1943 Hans Dreier No Time for Love Nominated Nominated in the black-and-white category.
Lady in the Dark Nominated Nominated in the color category.
Paul Huldschinsky Gaslight Won
1946 Hans Dreier Love Letters Nominated Nominated in the black-and-white category.
Frenchman's Creek Won Nominated in the color category.
1947 Hans Dreier Kitty Nominated Nominated in the black-and-white category.
1948 Alfred Junge Black Narcissus Won Nominated in the color category.
1949 Hein Heckroth The Red Shoes Won Nominated in the color category.
1950 Harry Horner The Heiress Won Nominated in the black-and-white category.
William Kellner Saraband for Dead Lovers Nominated Nominated in the color category.
1951 Hans Dreier Sunset Boulevard Won Nominated in the black-and-white category. / First person to win both art direction categories in the same year.
Samson and Delilah Won Nominated in the color category.
1952 Hein Heckroth The Tales of Hoffmann Nominated Nominated in the color category.
1954 Paul Markwitz Martin Luther Nominated Nominated in the black-and-white category.
Fritz Maurischat Nominated
Alfred Junge Knights of the Round Table Nominated Nominated in the color category.
1955 Max Ophüls Le Plaisir Nominated First person to receive nominations for writing and art direction.
1960 William Kellner Suddenly, Last Summer Nominated Nominated in the black-and-white category.
1961 Harry Horner Spartacus Won Nominated in color category.
1970 Harry Horner They Shoot Horses, Don't They? Nominated
1973 Hans Jürgen Kiebach
Herbert Strabel
Rolf Zehetbauer


Cabaret Won

Best Cinematography

Cinematography
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1938 Karl Freund The Good Earth Won
1942 Karl Freund The Chocolate Soldier Nominated Nominated in the black-and-white category.
Blossoms in the Dust Nominated Nominated in the color category.
1950 Franz Planer Champion Nominated Nominated in the black-and-white category.
1952 Franz Planer Death of a Salesman Nominated Nominated in the black-and-white category.
1954 Franz Planer Roman Holiday Nominated Nominated in the black-and-white category.
1960 Franz Planer The Nun's Story Nominated Nominated in the color category.
1962 Eugen Schüfftan The Hustler Won Nominated in the black-and-white category.
Franz Planer The Children's Hour Nominated Nominated in the black-and-white category.
1983 Jost Vacano Das Boot Nominated
1988 Michael Ballhaus Broadcast News Nominated
1990 Michael Ballhaus The Fabulous Baker Boys Nominated
2003 Michael Ballhaus Gangs of New York Nominated
2010 Christian Berger The White Ribbon Nominated

Best Costume Design

Costume Design
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1952 Hein Heckroth The Tales of Hoffmann Nominated Nominated in the color category.
2012 Lisy Christl Anonymous Nominated

Best Documentary

Feature Film

Documentary Feature
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1960 Bernhard Grzimek Serengeti darf nicht sterben Won
1961 Arthur Cohn Le Ciel et la boue Won
1971 Harald Reinl Erinnerungen an die Zukunft Nominated
1972 Marcel Ophüls Le chagrin et la pitié Nominated Ophüls is a German-born US-American filmmaker.
1974 Bengt von zur Mühlen Schlacht um Berlin Nominated
1981 Bengt von zur Mühlen
Arthur Cohn

Der Gelbe Stern Nominated
1989 Marcel Ophüls Hôtel Terminus Won
1991 Arthur Cohn American Dream Won
2000 Arthur Cohn One Day in September Won
Wim Wenders Buena Vista Social Club Nominated
2002 Christian Frei War Photographer Nominated
2006 Hubert Sauper Darwin's Nightmare Nominated
2009 Werner Herzog Encounters at the End of the World Nominated
2012 Wim Wenders Pina Nominated
2015 Wim Wenders The Salt of the Earth Nominated

Short Subject

Documentary (Short Subject)
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1973 Peter Schamoni Hundertwassers Regentag Nominated
1976 Manfred Baier Millions of Years Ahead of Man Nominated
2004 Katja Esson Ferry Tales Nominated

Best Director

Director
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1929 Ernst Lubitsch The Patriot Nominated No official nominees were announced that year.
1930 Ernst Lubitsch The Love Parade Nominated
1931 Josef von Sternberg Morocco Nominated
1932 Josef von Sternberg Shanghai Express Nominated
1937 William Wyler Dodsworth Nominated
1938 William Dieterle The Life of Emile Zola Nominated
1940 William Wyler Wuthering Heights Nominated
1941 William Wyler The Letter Nominated
1942 William Wyler The Little Foxes Nominated
1943 William Wyler Mrs. Miniver Won
1944 William Wyler The Best Years of Our Lives Won
1945 Billy Wilder Double Indemnity Nominated
Otto Preminger Laura Nominated
1946 Billy Wilder The Lost Weekend Won
1947 Robert Siodmak The Killers Nominated
1948 Henry Koster The Bishop's Wife Nominated
1949 Fred Zinnemann The Search Nominated
1950 William Wyler The Heiress Nominated
1951 Billy Wilder Sunset Boulevard Nominated
1952 William Wyler Detective Story Nominated
1953 Fred Zinnemann High Noon Nominated
1954 William Wyler Roman Holiday Nominated
Billy Wilder Stalag 17 Nominated
Fred Zinnemann From Here to Eternity Won
1955 Billy Wilder Sabrina Nominated
1957 William Wyler Friendly Persuasion Nominated
1958 Billy Wilder Witness for the Prosecution Nominated
1960 William Wyler Ben Hur Won
Billy Wilder Some Like It Hot Nominated
Fred Zinnemann The Nun's Story Nominated
1961 Billy Wilder The Apartment Won
Fred Zinnemann The Sundowners Nominated
1964 Otto Preminger The Cardinal Nominated
1966 William Wyler The Collector Nominated Holding the record for the most nominations in this category (12).
1967 Fred Zinnemann A Man for All Seasons Won
1978 Fred Zinnemann Julia Nominated
1983 Wolfgang Petersen Das Boot Nominated
2012 Michael Haneke Amour Nominated Haneke is a German-born Austrian filmmaker.

Best Editing

Editing
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1939 Tom Held The Great Waltz Nominated
Test Pilot Nominated
1973 Peter Zinner The Godfather Nominated
1979 Peter Zinner The Deer Hunter Won
1983 Hannes Nikel Das Boot Nominated
Peter Zinner An Officer and a Gentleman Nominated
1985 Rudi Fehr
Kaja Fehr

Prizzi's Honor Nominated Kaja Fehr is the US-born daughter of Rudi Fehr.

Best Foreign Language Film

This list contains nominated films that were primary shot in German. Therefore submissions from Hungary, Belgium and the Netherlands are as well considered. Furthermore all nominated films from Switzerland that were primary shot in French are omitted such as La Diagonale du fou (which won in 1985) as well as Amour, the Austrian submission for 2013 with all of its dialogue in French.

Foreign Language Film
Year Director Country Film Status Milestone/Notes
1957 Helmut Käutner Der Hauptmann von Köpenick Nominated Producers Gyula Trebitsch and Walter Koppel were officially nominated in 1957.
1958 Robert Siodmak Nachts, wenn der Teufel kam Nominated
1959 Franz Peter Wirth Helden Nominated
1960 Bernhard Wicki Die Brücke Nominated
1971 Maximilian Schell Erste Liebe Nominated
1974 Maximilian Schell Der Fußgänger Nominated First filmmaker to have two of his films nominated for different countries.
1977 Frank Beyer Jakob der Lügner Nominated First and only film from East Germany to be nominated for an Academy Award.
1979 Hans W. Geißendörfer Die gläserne Zelle Nominated
1980 Volker Schlöndorff Die Blechtrommel Won
1982 István Szabó Mephisto Won Shot entirely in German, this was the first film that won for being in another language than the one of the country that submitted it.
Markus Imhoof Das Boot ist voll Nominated
1986 Agnieszka Holland Bittere Ernte Nominated First female filmmaker to direct a German-language nominated film.
István Szabó Oberst Redl Nominated
1987 Wolfgang Glück 38 – Auch das war Wien Nominated
1989 Gérard Corbiau Le maître de musique Nominated Some parts in English, French & Italian.
1991 Michael Verhoeven Das schreckliche Mädchen Nominated First subimission of United Germany to be nominated.
Xavier Koller Reise der Hoffnung Won Some parts in Turkish
1993 Helmut Dietl Schtonk! Nominated
1998 Caroline Link Jenseits der Stille Nominated Some parts in English, German Sign Language & Spanish
2003 Caroline Link Nirgendwo in Afrika Won Second female filmmaker to direct a Foreign-Language-Film winner.
2004 Ben Sombogaart De tweeling Nominated Half and half spoken in German & Dutch.
2005 Oliver Hirschbiegel Der Untergang Nominated
2006 Marc Rothemund Sophie Scholl - Die letzten Tage Nominated
2007 Florian Henckel von Donnersmarck Das Leben der Anderen Won
2008 Stefan Ruzowitzky Die Fälscher Won
2009 Uli Edel Der Baader Meinhof Komplex Nominated
Götz Spielmann Revanche Nominated
2010 Michael Haneke Das weiße Band Nominated
2012 Michael Haneke Amour Won

Best Original Score

Original Score
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1935 Max Steiner The Lost Patrol Nominated
The Gay Divorcee Nominated
1936 Max Steiner The Informer Won
Leo F. Forbstein Captain Blood Nominated This was a write-in candidate, who came in third on the final ballots. It was not an official nomination.
1937 Max Steiner The Garden of Allah Nominated
Leo F. Forbstein Anthony Adverse Won
The Charge of the Light Brigade Nominated
1938 Leo F. Forbstein The Life of Emile Zola Nominated
Hugo Riesenfeld Make a Wish Nominated
1939 Erich Wolfgang Korngold The Adventures of Robin Hood Won
Franz Waxman The Young in Heart Nominated
Max Steiner Jezebel Nominated
1940 Max Steiner Dark Victory Nominated
Gone with the Wind Nominated
1941 Erich Wolfgang Korngold The Sea Hawk Nominated
Franz Waxman Rebecca Nominated
Max Steiner The Letter Nominated
1942 Franz Waxman Dr. Jekyll and Mr. Hyde Nominated
Suspicion Nominated
Max Steiner Sergeant York Nominated
Ernst Toch Ladies in Retirement Nominated
1943 Max Steiner Now, Voyager Won
Friedrich Hollaender The Talk of the Town Nominated
Werner Heymann To Be or Not to Be Nominated
Hans J. Salter It Started with Eve Nominated
1944 Max Steiner Casablanca Won
Hanns Eisler Hangmen Also Die! Nominated
Hans J. Salter The Amazing Mrs. Holliday Nominated
1945 Max Steiner Since You Went Away Won
The Adventures of Mark Twain Nominated
Hanns Eisler None but the Lonely Heart Nominated
Ernst Toch Address Unknown Nominated
Hans J. Salter Christmas Holiday Nominated
The Merry Monahans Nominated
1946 Max Steiner Rhapsody in Blue Nominated
Franz Waxman Objective, Burma! Nominated
Hans J. Salter This Love of Ours Nominated
Can't Help Singing Nominated
1947 Max Steiner Night and Day Nominated
Franz Waxman Humoresque Nominated
1948 Max Steiner Life with Father Nominated
My Wild Irish Rose Nominated
1949 Max Steiner Johnny Belinda Nominated
1950 Max Steiner Beyond the Forest Nominated
1951 Max Steiner The Flame and the Arrow Nominated
Franz Waxman Sunset Boulevard Won
1952 Franz Waxman A Place in the Sun Won
1953 Max Steiner The Miracle of Our Lady of Fatima Nominated
The Jazz Singer Nominated
1954 Friedrich Hollaender The 5,000 Fingers of Dr. T Nominated
1955 Max Steiner The Caine Mutiny Nominated
Franz Waxman The Silver Chalice Nominated
1956 Max Steiner Battle Cry Nominated
1960 Franz Waxman The Nun's Story Nominated
Ernest Gold On the Beach Nominated
1961 Ernest Gold Exodus Won
1963 Franz Waxman Taras Bulba Nominated
1964 Ernest Gold It's a Mad, Mad, Mad, Mad World Nominated
1970 Ernest Gold The Secret of Santa Vittoria Nominated
1989 Hans Zimmer Rain Man Nominated
1995 Hans Zimmer The Lion King Won
1997 Hans Zimmer The Preacher's Wife Nominated Nominated in the Comedy Score category.
1998 Hans Zimmer As Good as It Gets Nominated Nominated in the Comedy Score category.
1999 Hans Zimmer The Thin Red Line Nominated Nominated in the Dramatic Score category.
The Prince of Egypt Nominated Nominated in the Comedy Score category.
2001 Hans Zimmer Gladiator Nominated
2010 Hans Zimmer Sherlock Holmes Nominated
2011 Hans Zimmer Inception Nominated

Best Original Song

Original Song
Year Name Country Film and Song Status Milestone/Notes
1938 Friedrich Hollaender Artists and Models
for the song: "Whispers in the Dark"
Nominated
1949 Friedrich Hollaender That Lady in Ermine
for the song: "This Is the Moment"
Nominated
1988 Harold Faltermeyer Beverly Hills Cop II
for the song: "Shakedown"
Nominated

Best Picture

Best Picture
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1929 Ernst Lubitsch The Patriot Nominated
1930 Ernst Lubitsch The Love Parade Nominated
1931 Ernst Lubitsch The Smiling Lieutenant Nominated
1937 Henry Blanke Anthony Adverse Nominated
1955 Sam Spiegel On the Waterfront Won
1957 William Wyler Friendly Persuasion Nominated
1958 Sam Spiegel The Bridge on the River Kwai Won
1960 Billy Wilder The Apartment Won
1960 Otto Preminger Anatomy of a Murder Nominated
1961 Fred Zinnemann The Sundowners Nominated
1963 Sam Spiegel Lawrence of Arabia Won
1967 Fred Zinnemann A Man for All Seasons Won
1971 Ingo Preminger M*A*S*H Nominated
1972 Sam Spiegel Nicholas and Alexandra Nominated
2006 Michael Ohoven Capote Nominated
2013 Stefan Arndt
Margaret Ménégoz
Veit Heiduschka
Michael Katz



Amour Nominated

Best Short Film

Live Action

Live Action Short Film
Year Name Country Film and Song Status Milestone/Notes
1957 Konstantin Kalser Crashing the Water Barrier Won
1994 Pepe Danquardt Schwarzfahrer Won
2000 Marc-Andreas Bochert
Gabriele Lins

Kleingeld Nominated
2001 Florian Gallenberger Quiero ser (I want to be ...) Won
2002 Johannes Kiefer Gregors größte Erfindung Nominated
Virgil Widrich Copy Shop Nominated
2004 Florian Baxmeyer Die Rote Jacke Nominated
2006 Ulrike Grote Der Ausreißer Nominated
2009 Jochen Alexander Freydank Spielzeugland Won
Reto Caffi Auf der Strecke Nominated
2012 Max Zähle
Stefan Gieren

Raju Nominated

Animated

Animated Short Film
Year Name Country Film and Song Status Milestone/Notes
1942 Max Fleischer Superman Nominated
1975 Wolfgang Reitherman Winnie the Pooh and Tigger Too! Nominated
1990 Christoph Lauenstein
Wolfgang Lauenstein

Balance Won
1997 Thomas Stellmach
Tyron Montgomery

Quest Won Montgomery is an Irish-born German.
2001 Steffen Schäffler
Anette Schäffler

Periwig Maker Nominated
2003 Chris Stenner
Heidi Wittlinger

Das Rad Nominated Arvid Uibel directed the film alongside Stenner and Wittlinger, but died in 2000 and was not nominated
2011 Max Lang
Jakob Schuh

Der Grüffelo Nominated
2014 Max Lang
Jan Lachauer

Room on the Broom Nominated

Sound categories

Best Sound Mixing

Sound
Year Name Country Film and Song Status Milestone/Notes
1935 Carl Dreher The Gay Divorcee Nominated
1936 Carl Dreher I Dream Too Much Nominated
1983 Milan Bor Das Boot Nominated

Best Visual Effects

Visual Effects
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1997 Volker Engel Independence Day Won

Writing categories

Best Adapted Screenplay

Adapted Screenplay
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1929 Hanns Kräly The Patriot Won No official nominees have been announced that year.
The Last of Mrs. Cheyney Nominated No official nominees have been announced that year.
1940 Walter Reisch
Billy Wilder

Ninotchka Nominated
1942 Billy Wilder Hold Back the Dawn Nominated
1943 George Froeschel Mrs. Miniver Won
Random Harvest Nominated
1945 Billy Wilder Double Indemnity Nominated
Walter Reisch Gaslight Nominated
1946 Billy Wilder The Lost Weekend Won
1949 Billy Wilder A Foreign Affair Nominated
Irma von Cube Johnny Belinda Nominated First German-speaking female to be nominated for a writing award.
Richard Schweizer
David Wechsler

The Search Nominated
1952 Robert Wyler Detective Story Nominated
Max Ophüls La Ronde Nominated
1955 Billy Wilder Sabrina Nominated
1983 Wolfgang Petersen Das Boot Nominated

Best Original Screenplay

Original Screenplay
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1938 Heinz Herald The Life of Emile Zola Nominated
1946 Richard Schweizer Marie-Louise Won First time a foreign screenplay won the award.
1951 Billy Wilder Sunset Boulevard Won
1952 Billy Wilder Ace in the Hole Nominated
1961 Billy Wilder The Apartment Won
1963 Wolfgang Reinhardt Freud Nominated
1966 Billy Wilder The Fortune Cookie Nominated
2012 Michael Haneke Amour Nominated

Best Story (1928-1958)

Best Story
Year Name Country Film Status Milestone/Notes
1938 Heinz Herald The Life of Emile Zola Won
Hanns Kräly One Hundred Men and a Girl Nominated
1939 Frederick Kohner Mad About Music Nominated
1941 Walter Reisch Comrade X Nominated
1942 Billy Wilder Ball of Fire Nominated
1945 Alfred Neumann None Shall Escape Nominated
1946 Ernst Marischka A Song to Remember Nominated
1949 Richard Schweizer
David Wechsler

The Search Won

See also

References

  1. ^
  2. ^