List of World Table Tennis Championships medalists

List of World Table Tennis Championships medalists

Contents

  • Results of Individual Events 1
    • Men's singles 1.1
    • Men's doubles 1.2
    • Women's singles 1.3
    • Women's doubles 1.4
    • Mixed doubles 1.5
  • Results of Team Events 2
    • Men's team 2.1
    • Women's team 2.2
  • References 3

Results of Individual Events

The tables below are World Table Tennis Champions lists of individual events (Men's and Women's Singles, Men's and Women's Doubles and Mixed).

Men's singles

Year Host City Gold Silver Bronze
1926 London Roland Jacobi Zoltán Mechlovits Munio Pillinger
S.R.G. Suppiah
1928 Stockholm Zoltán Mechlovits Laszlo Bellak Paul Flussmann
Alfred Liebster
1929 Budapest Fred Perry Miklós Szabados Adrian Haydon
Zoltán Mechlovits
1930 Berlin Viktor Barna Laszlo Bellak Lajos Dávid
István Kelen
1931 Budapest Miklós Szabados Viktor Barna Ferenc Kovacs
Nikita Madjaroglou
1932 Prague Viktor Barna Miklós Szabados Istvan Boros
Erwin Kohn
1933
(January)
Baden Viktor Barna Stanislav Kolář Sándor Glancz
Adrian Haydon
1933
(December)
Paris Viktor Barna Laszlo Bellak Tibor Házi
Miklós Szabados
1935 Wembley Viktor Barna Miklós Szabados Alojzy Ehrlich
Erwin Kohn
1936 Prague Stanislav Kolář Alojzy Ehrlich Richard Bergmann
Ferenc Soos
1937 Baden Richard Bergmann Alojzy Ehrlich Hans Hartinger
Ferenc Soos
1938 Wembley Bohumil Váňa Richard Bergmann Viktor Barna
Tibor Házi
1939 Cairo Richard Bergmann Alojzy Ehrlich Žarko Dolinar
Bohumil Váňa
1947 Paris Bohumil Váňa Ferenc Sidó Johnny Leach
Louis Pagliaro
1948 Wembley Richard Bergmann Bohumil Váňa Guy Amouretti
Ivan Andreadis
1949 Stockholm Johnny Leach Bohumil Váňa Martin Reisman
Ferenc Soos
1950 Budapest Richard Bergmann Ferenc Soos Ivan Andreadis
Ferenc Sidó
1951 Vienna Johnny Leach Ivan Andreadis Ferenc Sidó
Vaclav Tereba
1952 Bombay Hiroji Satoh József Kóczián Guy Amouretti
Rene Roothooft
1953 Bucharest Ferenc Sidó Ivan Andreadis József Kóczián
Ladislav Štípek
1954 Wembley Ichiro Ogimura Tage Flisberg Ivan Andreadis
Richard Bergmann
1955 Utrecht Toshiaki Tanaka Žarko Dolinar Stephen Cafiero
Ferenc Sidó
1956 Tokyo Ichiro Ogimura Toshiaki Tanaka Akio Nohira
Yoshio Tomita
1957 Stockholm Toshiaki Tanaka Ichiro Ogimura Ivan Andreadis
Heinz Schneider
1959 Dortmund Rong Guotuan Ferenc Sidó Richard Miles
Ichiro Ogimura
1961 Beijing Zhuang Zedong Li Furong Xu Yinsheng
Zhang Xielin
1963 Prague Zhuang Zedong Li Furong Wang Zhiliang
Zhang Xielin
1965 Ljubljana Zhuang Zedong Li Furong Eberhard Schöler
Zhou Lansun
1967 Stockholm Nobuhiko Hasegawa Mitsuru Kohno Koji Kimura
Eberhard Schöler
1969 Munich Shigeo Itoh Eberhard Schöler Kenji Kasai
Tokio Tasaka
1971 Nagoya Stellan Bengtsson Shigeo Itoh Dragutin Šurbek
Xi Enting
1973 Sarajevo Xi Enting Kjell Johansson Antun Stipančić
Dragutin Šurbek
1975 Calcutta István Jónyer Antun Stipančić Mitsuru Kohno
Norio Takashima
1977 Birmingham Mitsuru Kohno Guo Yuehua Huang Liang
Liang Geliang
1979 Pyongyang Seiji Ono Guo Yuehua Li Zhenshi
Liang Geliang
1981 Novi Sad Guo Yuehua Cai Zhenhua Stellan Bengtsson
Dragutin Šurbek
1983 Tokyo Guo Yuehua Cai Zhenhua Jiang Jialiang
Wang Huiyuan
1985 Gothenburg Jiang Jialiang Chen Longcan Lo Chuen Chung
Teng Yi
1987 New Delhi Jiang Jialiang Jan-Ove Waldner Chen Xinhua
Teng Yi
1989 Dortmund Jan-Ove Waldner Jörgen Persson Andrzej Grubba
Yu Shentong
1991 Chiba City Jörgen Persson Jan-Ove Waldner Kim Taek-Soo
(South Korea)
Ma Wenge
1993 Gothenburg Jean-Philippe Gatien Jean-Michel Saive Zoran Primorac
Jan-Ove Waldner
1995 Tianjin Kong Linghui Liu Guoliang Ding Song
Wang Tao
1997 Manchester Jan-Ove Waldner Vladimir Samsonov Kong Linghui
Yan Sen
1999 Eindhoven Liu Guoliang Ma Lin Werner Schlager
Jan-Ove Waldner
2001 Osaka Wang Liqin Kong Linghui Chiang Peng-lung
Ma Lin
2003 Paris Werner Schlager Joo Se-Hyuk Kong Linghui
Kalinikos Kreanga
2005 Shanghai Wang Liqin Ma Lin Michael Maze
Oh Sang Eun
2007 Zagreb Wang Liqin Ma Lin Ryu Seung-Min
Wang Hao
2009 Yokohama Wang Hao Wang Liqin Ma Lin
Ma Long
2011 Rotterdam Zhang Jike Wang Hao Timo Boll
Ma Long
2013 Paris Zhang Jike Wang Hao Ma Long
Xu Xin
2015 Suzhou Ma Long Fang Bo Fan Zhendong
Zhang Jike

Men's doubles

Year Host City Gold Silver Bronze
1926 London Roland Jacobi
Daniel Pecsi
Béla von Kehrling
Zoltán Mechlovits
Paul Flussmann
Munio Pillinger
Cyril Mossford
Hedley Penny
1928 Stockholm Alfred Liebster
Robert Thum
Charles Bull
Fred Perry
Laszlo Bellak
Sándor Glancz
Roland Jacobi
Zoltán Mechlovits
1929 Budapest Viktor Barna
Miklós Szabados
Laszlo Bellak
Sándor Glancz
Charles Bull
Fred Perry
Istvan Reti
Gyorgy Szegedi
1930 Berlin Viktor Barna
Miklós Szabados
Alfred Liebster
Robert Thum
Laszlo Bellak
Sándor Glancz
Valter Kolmodin
Hille Nilsson
1931 Budapest Viktor Barna
Miklós Szabados
Lajos Dávid
István Kelen
Manfred Feher
Alfred Liebster
Jindrich Lauterbach
Karel Svoboda
1932 Prague Viktor Barna
Miklós Szabados
Laszlo Bellak
Sándor Glancz
Istvan Boros
Tibor Házi
Charles Bull
David Jones
1933
(January)
Baden Viktor Barna
Sándor Glancz
István Kelen
Lajos Dávid
Manfred Feher
Alfred Liebster
Paul Flussmann
Erwin Kohn
1933
(December)
Paris Viktor Barna
Miklós Szabados
Sándor Glancz
Tibor Házi
Istvan Boros
Bela Nyitrai
Miloslav Hamr
Kohn
1935 Wembley Viktor Barna
Miklós Szabados
Adrian Haydon
Alfred Liebster
Raoul Bedoc
Daniel Guerin
Laszlo Bellak
István Kelen
1936 Prague Robert Blattner
James McClure
Stanislav Kolář
Okter Petrisek
Karel Fleischner
Adolf Slar
Tibor Házi
Ferenc Soos
1937 Baden Robert Blattner
James McClure
Richard Bergmann
Helmut Goebel
Miloslav Hamr
Frantisek Hanec Pivec
Adolf Slar
Vaclav Tereba
1938 Wembley James McClure
Sol Schiff
Viktor Barna
Laszlo Bellak
Eric Filby
Hyman Lurie
Stanislav Kolář
Vaclav Tereba
1939 Cairo Viktor Barna
Richard Bergmann
Miloslav Hamr
Josef Tartakower
Raoul Bedoc
Michel Haguenauer
Jeffrey Hyde
Hyman Lurie
1947 Paris Adolf Slar
Bohumil Váňa
Jack Carrington
Johnny Leach
Viktor Barna
Adrian Haydon
Ladislav Štípek
Vaclav Tereba
1948 Wembley Ladislav Štípek
Bohumil Váňa
Adrian Haydon
Ferenc Soos
Viktor Barna
Richard Bergmann
Heinrich Bednar
Herbert Wunsch
1949 Stockholm Ivan Andreadis
František Tokár
Ladislav Štípek
Bohumil Váňa
Richard Bergmann
Tage Flisberg
Douglas Cartland
Richard Miles
1950 Budapest Ferenc Sidó
Ferenc Soos
Ivan Andreadis
František Tokár
Ladislav Štípek
Bohumil Váňa
Vaclav Tereba
Josef Turnovsky
1951 Vienna Ivan Andreadis
Bohumil Váňa
József Kóczián
Ferenc Sidó
Jack Carrington
Johnny Leach
Ladislav Štípek
František Tokár
1952 Bombay Norikazu Fujii
Tadaki Hayashi
Richard Bergmann
Johnny Leach
Viktor Barna
Adrian Haydon
Douglas Cartland
Martin Reisman
1953 Bucharest József Kóczián
Ferenc Sidó
Richard Bergmann
Johnny Leach
Ivan Andreadis
Bohumil Váňa
Viktor Barna
Adrian Hayden
1954 Wembley Žarko Dolinar
Vilim Harangozo
Viktor Barna
Michel Haguenauer
Ichiro Ogimura
Yoshio Tomita
Adolf Slar
Vaclav Tereba
1955 Utrecht Ivan Andreadis
Ladislav Štípek
Žarko Dolinar
Vilim Harangozo
József Kóczián
Ferenc Sidó
Ichiro Ogimura
Yoshio Tomita
1956 Tokyo Ichiro Ogimura
Yoshio Tomita
Ivan Andreadis
Ladislav Štípek
Toshiaki Tanaka
Keisuke Tsunoda
Vaclav Tereba
Ludvik Vyhnanovsky
1957 Stockholm Ivan Andreadis
Ladislav Štípek
Ichiro Ogimura
Toshiaki Tanaka
Elemer Gyetvai
Ferenc Sidó
Toshihiko Miyata
Keisuke Tsunoda
1959 Dortmund Teruo Murakami
Ichiro Ogimura
Ladislav Štípek
Ludvik Vyhnanovsky
Hans Alsér
Ake Rakell
Zoltán Berczik
Laszlo Foldy
1961 Beijing Nobuya Hoshino
Koji Kimura
Zoltán Berczik
Ferenc Sidó
Li Furong
Zhuang Zedong
Wang Jiasheng
Zhou Lansun
1963 Prague Wang Zhiliang
Zhang Xielin
Xu Yinsheng
Zhuang Zedong
Ken Konaka
Keiichi Miki
Li Furong
Wang Jiasheng
1965 Ljubljana Xu Yinsheng
Zhuang Zedong
Wang Zhiliang
Zhang Xielin
Li Furong
Wang Jiasheng
Yu Changchun
Zhou Lansun
1967 Stockholm Hans Alsér
Kjell Johansson
Anatoly Amelin
Stanislav Gomozkov
Nobuhiko Hasegawa
Mitsuru Kohno
Vladimir Miko
Jaroslav Stanek
1969 Munich Hans Alsér
Kjell Johansson
Nobuhiko Hasegawa
Tokio Tasaka
Anatoly Amelin
Stanislav Gomozkov
Shigeo Itoh
Mitsuru Kohno
1971 Nagoya István Jónyer
Tibor Klampár
Liang Geliang
Zhuang Zedong
Katsuyuki Abe
Yujiro Imano
Nobuhiko Hasegawa
Tokio Tasaka
1973 Sarajevo Stellan Bengtsson
Kjell Johansson
István Jónyer
Tibor Klampár
Jean-Denis Constant
Jacques Secrétin
Antun Stipančić
Dragutin Šurbek
1975 Calcutta Gábor Gergely
István Jónyer
Antun Stipančić
Dragutin Šurbek
Katsuyuki Abe
Shigeo Itoh
Jean-Denis Constant
Jacques Secrétin
1977 Birmingham Li Zhenshi
Liang Geliang
Huang Liang
Lu Yuansheng
Stellan Bengtsson
Kjell Johansson
Antun Stipančić
Dragutin Šurbek
1979 Pyongyang Antun Stipančić
Dragutin Šurbek
István Jónyer
Tibor Klampár
Guo Yuehua
Liang Geliang
Li Zhenshi
Wang Huiyuan
1981 Novi Sad Cai Zhenhua
Li Zhenshi
Guo Yuehua
Xie Saike
Patrick Birocheau
Jacques Secrétin
Antun Stipančić
Dragutin Šurbek
1983 Tokyo Zoran Kalinić
Dragutin Šurbek
Jiang Jialiang
Xie Saike
Hiroyuki Abe
Seiji Ono
Wang Huiyuan
Yang Yuhua
1985 Gothenburg Mikael Appelgren
Ulf Carlsson
Milan Orlowski
Jindrich Pansky
Cai Zhenhua
Jiang Jialiang
Fan Changmao
He Zhiwen
1987 New Delhi Chen Longcan
Wei Qingguang
Ilija Lupulesku
Zoran Primorac
Ahn Jae-Hyung
Yoo Nam-Kyu
Andrzej Grubba
Leszek Kucharski
1989 Dortmund Steffen Fetzner
Jörg Roßkopf
Zoran Kalinić
Leszek Kucharski
Chen Longcan
Wei Qingguang
Hui Jun
Teng Yi
1991 Chiba City Peter Karlsson
Thomas von Scheele
Lü Lin
Wang Tao
Erik Lindh
Jörgen Persson
Andrei Mazunov
Dmitrij Mazunov
1993 Gothenburg Lü Lin
Wang Tao
Ma Wenge
Zhang Lei
Kim Taek-Soo
Yoo Nam-Kyu
Lin Zhigang
Liu Guoliang
1995 Tianjin Lü Lin
Wang Tao
Zoran Primorac
Vladimir Samsonov
Damien Eloi
Jean-Philippe Gatien
Lin Zhigang
Liu Guoliang
1997 Manchester Kong Linghui
Liu Guoliang
Jörgen Persson
Jan-Ove Waldner
Damien Eloi
Jean-Philippe Gatien
Koji Matsushita
Hiroshi Shibutani
1999 Eindhoven Kong Linghui
Liu Guoliang
Wang Liqin
Yan Sen
Kim Taek-Soo
Park Sang-Joon
Zoran Primorac
Vladimir Samsonov
2001 Osaka Wang Liqin
Yan Sen
Kong Linghui
Liu Guoliang
Chang Yen-shu
Chiang Peng-lung
Kim Taek-Soo
Oh Sang-Eun
2003 Paris Wang Liqin
Yan Sen
Kong Linghui
Wang Hao
Kim Taek-Soo
Oh Sang-Eun
Ma Lin
Qin Zhijian
2005 Shanghai Kong Linghui
Wang Hao
Timo Boll
Christian Süß
Chen Qi
Ma Lin
Wang Liqin
Yan Sen
2007 Zagreb Chen Qi
Ma Lin
Wang Hao
Wang Liqin
Chang Yen-shu
Chiang Peng-lung
Ko Lai Chak
Li Ching
2009 Yokohama Chen Qi
Wang Hao
Ma Long
Xu Xin
Hao Shuai
Zhang Jike
Seiya Kishikawa
Jun Mizutani
2011 Rotterdam Ma Long
Xu Xin
Chen Qi
Ma Lin
Jung Young-Sik
Kim Min-Seok
Wang Hao
Zhang Jike
2013 Paris Chen Chien-an
Chuang Chih-yuan
Hao Shuai
Ma Lin
Seiya Kishikawa
Jun Mizutani
Wang Liqin
Zhou Yu
2015 Suzhou Xu Xin
Zhang Jike
Fan Zhendong
Zhou Yu
Lee Sang-Su
Seo Hyun-Deok
Kenta Matsudaira
Koki Niwa

Women's singles

Year Host City Gold Silver Bronze
1926 London Mária Mednyánszky Doris Gubbins Anastasia Flussmann
Winiford Land
1928 Stockholm Mária Mednyánszky Erika Metzger Doris Gubbins
Joan Ingram
1929 Budapest Mária Mednyánszky Gertrude Wildham Magda Gal
Anna Sipos
1930 Berlin Mária Mednyánszky Anna Sipos Josefine Kolbe
Gertrude Wildham
1931 Budapest Mária Mednyánszky Mona Rüster Magda Gal
Anna Sipos
1932 Prague Anna Sipos Mária Mednyánszky Magda Gal
Marie Smidova
1933
(January)
Baden Anna Sipos Mária Mednyánszky Magda Gal
Astrid Krebsbach
1933
(December)
Paris Marie Kettnerová Astrid Krebsbach Dora Emdin
Magda Gal
1935 Wembley Marie Kettnerová Magda Gal Marcelle Delacour
Marie Smidova
1936 Prague Ruth Aarons Astrid Krebsbach Marie Kettnerová
Marie Smidova
1937 Baden Ruth Aarons
Gertrude Pritzi
Not awarded,
as there was a tie for gold.
Hilde Bussmann
Marie Kettnerová
1938 Wembley Gertrude Pritzi Vlasta Depetrisová Betty Henry
Věra Votrubcová
1939 Cairo Vlasta Depetrisová Gertrude Pritzi Marie Kettnerová
Samiha Naili
1947 Paris Gizella Farkas Elizabeth Blackbourn Vera Dace
Gertrude Pritzi
1948 Wembley Gizella Farkas Vera Thomas Vlasta Pokorna
Angelica Rozeanu
1949 Stockholm Gizella Farkas Kveta Hruskova Gertrude Pritzi
Thelma Thall
1950 Budapest Angelica Rozeanu Gizella Farkas Rozsi Karpati
Sari Szasz
1951 Vienna Angelica Rozeanu Gizella Farkas Gertrude Pritzi
Leah Thall
1952 Bombay Angelica Rozeanu Gizella Farkas Rosalind Rowe
Ermelinde Wertl
1953 Bucharest Angelica Rozeanu Gizella Gervai Diane Rowe
Rosalind Rowe
1954 Wembley Angelica Rozeanu Yoshiko Tanaka Fujie Eguchi
Éva Kóczián
1955 Utrecht Angelica Rozeanu Ermelinde Rumpler-Wertl Éva Kóczián
Kiiko Watanabe
1956 Tokyo Tomie Okawa Kiiko Watanabe Fujie Eguchi
Ella Zeller
1957 Stockholm Fujie Eguchi Ann Haydon Kiiko Watanabe
Ella Zeller
1959 Dortmund Kimiyo Matsuzaki Fujie Eguchi Éva Kóczián
Qiu Zhonghui
1961 Beijing Qiu Zhonghui Éva Kóczián Kimiyo Matsuzaki
Wang Jian
1963 Prague Kimiyo Matsuzaki Maria Alexandru Sun Meiying
Ella Zeller
1965 Ljubljana Naoko Fukatsu Lin Huiqing Li Li
Noriko Yamanaka
1967 Stockholm Sachiko Morisawa Naoko Fukatsu Zoja Rudnova
Noriko Yamanaka
1969 Munich Toshiko Kowada Gabriele Geissler Maria Alexandru
Miho Hamada
1971 Nagoya Lin Huiqing Zheng Minzhi Li Li
Ilona Vostova
1973 Sarajevo Hu Yulan Alica Grofova Park Mi-Ra
Zhang Li
1975 Calcutta Pak Yung-Sun Zhang Li Tatiana Ferdman
Ge Xinai
1977 Birmingham Pak Yung-Sun Zhang Li Ge Xinai
Zhang Deying
1979 Pyongyang Ge Xinai Li Song-Suk Tong Ling
Zhang Deying
1981 Novi Sad Tong Ling Cao Yanhua Lee Soo-Ja
Zhang Deying
1983 Tokyo Cao Yanhua Yang Young-Ja Huang Junqun
Qi Baoxiang
1985 Gothenburg Cao Yanhua Geng Lijuan Dai Lili
Qi Baoxiang
1987 New Delhi He Zhili Yang Young-Ja Dai Lili
Guan Jianhua
1989 Dortmund Qiao Hong Li Bun-Hui Chen Jing
Hyun Jung-Hwa
1991 Chiba City Deng Yaping Li Bun-Hui
(North Korea)
Chan Tan Lui
Qiao Hong
1993 Gothenburg Hyun Jung-Hwa Chen Jing Otilia Badescu
Gao Jun
1995 Tianjin Deng Yaping Qiao Hong Liu Wei
Qiao Yunping
1997 Manchester Deng Yaping Wang Nan Li Ju
Wu Na
1999 Eindhoven Wang Nan Zhang Yining Li Nan
Ryu Ji-Hye
2001 Osaka Wang Nan Lin Ling Kim Yun-Mi
Zhang Yining
2003 Paris Wang Nan Zhang Yining Tamara Boroš
Li Ju
2005 Shanghai Zhang Yining Guo Yan Guo Yue
Lin Ling
2007 Zagreb Guo Yue Li Xiaoxia Guo Yan
Zhang Yining
2009 Yokohama Zhang Yining Guo Yue Li Xiaoxia
Liu Shiwen
2011 Rotterdam Ding Ning Li Xiaoxia Guo Yue
Liu Shiwen
2013 Paris Li Xiaoxia Liu Shiwen Ding Ning
Zhu Yuling
2015 Suzhou Ding Ning Liu Shiwen Li Xiaoxia
Mu Zi

Women's doubles

Year Host city Gold Silver Bronze
1928 Stockholm Fanchette Flamm
Mária Mednyánszky
Doris Gubbins
Brenda Sommerville
Joan Ingram
Winifred Land
1929 Budapest Erika Metzger
Mona Rüster
Fanchette Flamm
Gertrude Wildham
Magda Gal
Ilona Zador
Mária Mednyánszky
Anna Sipos
1930 Berlin Mária Mednyánszky
Anna Sipos
Magda Gal
Marta Komaromi
Josefine Kolbe
Etta Neumann
Helly Reitzer
Gertrude Wildham
1931 Budapest Mária Mednyánszky
Anna Sipos
Magda Gal
Lili Tiszai
Lili Forbath
Helly Reitzer
Mona Rüster
Marie Smidova
1932 Prague Mária Mednyánszky
Anna Sipos
Anna Braunova
Marie Smidova
Anita Denker
Magda Gal
Vera Pavlaskova
Berta Zdobnicka
1933
(January)
Baden Mária Mednyánszky
Anna Sipos
Magda Gal
Emiline Racz
Anita Felguth
Annemarie Schulz
Jozka Veselska
Marie Walterova
1933
(December)
Paris Mária Mednyánszky
Anna Sipos
Anita Felguth
Astrid Krebsbach
Hilde Bussmann
Magda Gal
Marie Kettnerová
Marie Smidova
1935 Wembley Mária Mednyánszky
Anna Sipos
Marie Kettnerová
Marie Smidova
L. Booker
Hilde Bussmann
Anita Felguth
Astrid Krebsbach
1936 Prague Marie Kettnerová
Marie Smidova
Vlasta Depterisova
Věra Votrubcová
Ruth Aarons
Jessie Purves
Magda Gal
Mária Mednyánszky
1937 Baden Vlasta Depetrisová
Věra Votrubcová
Margaret Osborne
Wendy Woodhead
Lillian Hutchings
Stefanie Werle
Marie Kettnerová
Annemarie Schulz
1938 Wembley Vlasta Depetrisová
Věra Votrubcová
Dora Beregi
Ida Ferenczy
Dora Emdin
Margaret Osborne
Phyllis Hodgkinson
Doris Jordan
1939 Cairo Hilde Bussmann
Gertrude Pritzi
Sari Kolosvary
Angelica Rozeanu
Vlasta Deptrisova
Věra Votrubcová
Marie Kettnerová
Samiha Naili
1947 Paris Gizella Farkas
Gertrude Pritzi
Mae Clouther
Reba Monness
Mary Detournay
Josee Wouters
Davida Hawthorn
Leah Thall
1948 Wembley Margaret Franks
Vera Thomas
Dora Beregi
Helen Elliot
Audrey Fowler
Irene Lentle
Leah Thall
Thelma Thall
1949 Stockholm Helen Elliott
Gizella Farkas
Lilian Barnes
Joan Crosby
Eliska Fürstova
Ida Kotakova
Rozsi Karpati
Erzsebet Mezei
1950 Budapest Dora Beregi
Helen Elliot
Gizella Farkas
Angelica Rozeanu
Vera Dace
Margaret Franks
Eliska Fürstova
Kveta Hruskova
1951 Vienna Diane Rowe
Rosalind Rowe
Angelica Rozeanu
Sari Szasz
Gizella Farkas
Rozsi Karpati
Pauline Ichkoff
Leah Thall
1952 Bombay Shizuki Narahara
Tomie Nishimura
Diane Rowe
Rosalind Rowe
Helen Elliott
Ermelinde Wertl
Gizella Farkas
Edit Sagi
1953 Bucharest Gizella Gervai
Angelica Rozeanu
Diane Rowe
Rosalind Rowe
Kathleen Best
Ermelinde Wertl
Zsuzsa Fantusz
Edit Sagi
1954 Wembley Diane Rowe
Rosalind Rowe
Kathleen Best
Ann Haydon
Fujie Eguchi
Kiiko Watanabe
Gizella Gervai
Angelica Rozeanu
1955 Utrecht Angelica Rozeanu
Ella Zeller
Diane Rowe
Rosalind Rowe
Fujie Eguchi
Kiiko Watanabe
Shizuki Narahara
Yoshiko Tanaka
1956 Tokyo Angelica Rozeanu
Ella Zeller
Fujie Eguchi
Kiiko Watanabe
Ann Haydon
Diane Rowe
Tomie Okawa
Yoshiko Tanaka
1957 Stockholm Lívia Mossóczy
Agnes Simon
Ann Haydon
Diane Rowe
Maria Alexandru
Helen Elliot
Angelica Rozeanu
Ella Zeller
1959 Dortmund Taeko Namba
Kazuko Yamaizumi
Fujie Eguchi
Kimiyo Matsuzaki
Ann Haydon
Diane Rowe
Qiu Zhonghui
Sun Meiying
1961 Beijing Maria Alexandru
Georgita Pitica
Qiu Zhonghui
Sun Meiying
Han Yuzhen
Liang Lizhen
Hu Keming
Wang Jian
1963 Prague Kimiyo Matsuzaki
Masako Seki
Diane Rowe
Mary Shannon
Kazuko Ito-Yamaizumi
Noriko Yamanaka
Qiu Zhonghui
Wang Jian
1965 Ljubljana Lin Huiqing
Zheng Minzhi
Masako Seki
Noriko Yamanaka
Feng Mengya
Li Li
Li Henan
Liang Lizhen
1967 Stockholm Saeko Hirota
Sachiko Morisawa
Naoko Fukatsu
Noriko Yamanaka
Svetlana Grinberg
Zoja Rudnova
Erzsebet Jurik
Éva Kóczián
1969 Munich Svetlana Grinberg
Zoja Rudnova
Maria Alexandru
Eleonora Mihalca
Choi Hwan-Hwan
Choi Jung-Sook
Jitka Karlikova
Ilona Vostova
1971 Nagoya Lin Huiqing
Zheng Minzhi
Mieko Hirano
Reiko Sakamoto
Miho Hamada
Yukie Ozeki
Yukiko Kawamorita
Setsuko Kobori
1973 Sarajevo Maria Alexandru
Miho Hamada
Lin Meiqun
Qiu Baoqin
Tazuko Abe
Tomie Edano
Jill Hammersley
Beatrix Kisházi
1975 Calcutta Maria Alexandru
Shoko Takahashi
Lin Meiqun
Zhu Xiangyun
Elmira Antonjan
Tatiana Ferdman
Yukie Ozeki
Sachiko Yokota
1977 Birmingham Pak Yong-Ok
Yang Ying
Wei Lijie
Zhu Xiangyun
Ge Xinai
Zhang Li
Kim Soon-Ok
Lee Ki-Won
1979 Pyongyang Zhang Deying
Zhang Li
Ge Xinai
Yan Guili
Li Song-Suk
Ro Jong-Suk
Erzsebet Palatinus
Gordana Perkučin
1981 Novi Sad Cao Yanhua
Zhang Deying
Pu Qijuan
Tong Ling
An Hae-Sook
Hwang Nam-Sook
Huang Junqun
Yan Guili
1983 Tokyo Dai Lili
Shen Jianping
Geng Lijuan
Huang Junqun
Cao Yanhua
Ni Xialian
Pu Qijuan
Tong Ling
1985 Gothenburg Dai Lili
Geng Lijuan
Cao Yanhua
Ni Xialian
Guan Jianhua
Tong Ling
Jiao Zhimin
Qi Baoxiang
1987 New Delhi Hyun Jung-Hwa
Yang Young-Ja
Dai Lili
Li Huifen
Cho Jung-Hui
Li Bun-Hui
He Zhili
Jiao Zhimin
1989 Dortmund Deng Yaping
Qiao Hong
Chen Jing
Hu Xiaoxin
Ding Yaping
Li Jun
Gao Jun
Liu Wei
1991 Chiba City Chen Zihe
Gao Jun
Deng Yaping
Qiao Hong
Ding Yaping
Li Jun
Hu Xiaoxin
Liu Wei
1993 Gothenburg Liu Wei
Qiao Yunping
Deng Yaping
Qiao Hong
Chai Po Wa
Chan Tan Lui
Chen Zihe
Gao Jun
1995 Tianjin Deng Yaping
Qiao Hong
Liu Wei
Qiao Yunping
Csilla Bátorfi
Krisztina Tóth
Wang Chen
Wu Na
1997 Manchester Deng Yaping
Yang Ying
Li Ju
Wang Nan
Chai Po Wa
Qiao Yunping
Cheng Hongxia
Wang Hui
1999 Eindhoven Li Ju
Wang Nan
Sun Jin
Yang Ying
Kim Moo-Kyo
Park Hae-Jung
Zhang Yingying
Zhang Yining
2001 Osaka Li Ju
Wang Nan
Sun Jin
Yang Ying
Mayu Kawagoe
Akiko Takeda
Zhang Yingying
Zhang Yining
2003 Paris Wang Nan
Zhang Yining
Guo Yue
Niu Jianfeng
Lee Eun-Sil
Seok Eun-Mi
Li Jia
Li Ju
2005 Shanghai Wang Nan
Zhang Yining
Guo Yue
Niu Jianfeng
Bai Yang
Guo Yan
Tie Ya Na
Zhang Rui
2007 Zagreb Wang Nan
Zhang Yining
Guo Yue
Li Xiaoxia
Kim Kyung-Ah
Park Mi-Young
Li Jiawei
Wang Yuegu
2009 Yokohama Guo Yue
Li Xiaoxia
Ding Ning
Guo Yan
Jiang Huajun
Tie Ya Na
Kim Kyung Ah
Park Mi Young
2011 Rotterdam Guo Yue
Li Xiaoxia
Ding Ning
Guo Yan
Jiang Huajun
Tie Ya Na
Kim Kyung Ah
Park Mi Young
2013 Paris Guo Yue
Li Xiaoxia
Ding Ning
Liu Shiwen
Chen Meng
Zhu Yuling
Feng Tianwei
Yu Mengyu
2015 Suzhou Liu Shiwen
Zhu Yuling
Ding Ning
Li Xiaoxia
Feng Tianwei
Yu Mengyu
Li Jie
Li Qian

Mixed doubles

Year Host city Gold Silver Bronze
1926 London Zoltán Mechlovits
Mária Mednyánszky
Roland Jacobi
G. Gleeson
H.A. Bennett
Winifred Land
Eduard Freudenheim
Gertrude Wildam
1928 Stockholm Zoltán Mechlovits
Mária Mednyánszky
Daniel Pecsi
Erika Metzger
Charles Bull
Joan Ingram
Fred Perry
Winifred Land
1929 Budapest István Kelen
Anna Sipos
Laszlo Bellak
Magda Gal
Alfred Liebster
Gertrude Wildam
Zoltán Mechlovits
Mária Mednyánszky
1930 Berlin Miklós Szabados
Mária Mednyánszky
István Kelen
Anna Sipos
Viktor Barna
Magda Gal
Sándor Glancz
Ingeborg Carnatz
1931 Budapest Miklós Szabados
Mária Mednyánszky
Viktor Barna
Anna Sipos
Laszlo Bellak
Marta Komaromi
Sándor Glancz
Magda Gal
1932 Prague Viktor Barna
Anna Sipos
Miklós Szabados
Mária Mednyánszky
Sándor Glancz
Magda Gal
Jaroslav Jilek
Marie Smidova
1933
(January)
Baden István Kelen
Mária Mednyánszky
Sándor Glancz
Magda Gal
Viktor Barna
Anna Sipos
Nikita Madjaroglou
Annemarie Schulz
1933
(December)
Paris Miklós Szabados
Mária Mednyánszky
Viktor Barna
Anna Sipos
Laszlo Bellak
Kathleen Berry
Stanislav Kolář
Marie Smidova
1935 Wembley Viktor Barna
Anna Sipos
Stanislav Kolář
Marie Kettnerová
Adrian Haydon
Margaret Osborne
Miklós Szabados
Mária Mednyánszky
1936 Prague Miloslav Hamr
Gertrude Kleinová
István Kelen
Mária Mednyánszky
Stanislav Kolář
Marie Smidova
Helmut Ullrich
Annemarie Schulz
1937 Baden Bohumil Váňa
Věra Votrubcová
Stanislav Kolář
Marie Kettnerová
Abe Berenbaum
Emily Fuller
Geza Eros
Angelica Rozeanu
1938 Wembley Laszlo Bellak
Wendy Woodhead
Bohumil Váňa
Věra Votrubcová
Alfred Liebster
Gertrude Pritzi
Vaclav Tereba
Marie Kettnerová
1939 Cairo Bohumil Váňa
Věra Votrubcová
Vaclav Tereba
Marie Kettnerová
Marcel Geargoura
Hilde Bussmann
Mansour Helmy
Gertrude Pritzi
1947 Paris Ferenc Soos
Gizella Farkas
Adolf Slar
Vlasta Depetrisová
Viktor Barna
Margaret Franks
William Holzrichter
Davida Hawthorn
1948 Wembley Richard Miles
Thelma Thall
Bohumil Váňa
Vlasta Pokorna
Richard Bergmann
Dora Beregi
Ferenc Sidó
Angelica Rozeanu
1949 Stockholm Ferenc Sidó
Gizella Farkas
Bohumil Váňa
Kveta Hruskova
Johnny Leach
Margaret Franks
Martin Reisman
Peggy McLean
1950 Budapest Ferenc Sidó
Gizella Farkas
Bohumil Váňa
Kveta Hruskova
Ivan Andreadis
Eliska Furstova
Ladislav Štípek
Angelica Rozeanu
1951 Vienna Bohumil Váňa
Angelica Rozeanu
Vilim Harangozo
Ermelinde Wertl
József Kóczián
Rozsi Karpati
Johnny Leach
Diane Rowe
1952 Bombay Ferenc Sidó
Angelica Rozeanu
Johnny Leach
Diane Rowe
Viktor Barna
Rosalind Rowe
József Kóczián
Gizella Farkas
1953 Bucharest Ferenc Sidó
Angelica Rozeanu
Žarko Dolinar
Ermelinde Wertl
Laszlo Foldy
Éva Kóczián
József Kóczián
Gizella Gervai
1954 Wembley Ivan Andreadis
Gizella Gervai
Yoshio Tomita
Fujie Eguchi
Viktor Barna
Rosalind Rowe
Žarko Dolinar
Ermelinde Wertl
1955 Utrecht Kálmán Szepesi
Éva Kóczián
Aubrey Simons
Helen Elliot
Ladislav Štípek
Eliska Krejcova
Toshiaki Tanaka
Shizuki Narahara
1956 Tokyo Erwin Klein
Leah Neuberger
Ivan Andreadis
Ann Haydon
Motoo Fujii
Yoshiko Tanaka
Toma Reiter
Ella Zeller
1957 Stockholm Ichiro Ogimura
Fujie Eguchi
Ivan Andreadis
Ann Haydon
Keisuke Tsunoda
Taeko Namba
Ludvik Vyhnanovsky
Helen Elliot
1959 Dortmund Ichiro Ogimura
Fujie Eguchi
Teruo Murakami
Kimiyo Matsuzaki
Zoltán Berczik
Gizella Lantos
Wang Chuanyao
Sun Meiying
1961 Beijing Ichiro Ogimura
Kimiyo Matsuzaki
Li Furong
Han Yuzhen
Nobuya Hoshino
Masako Seki
Wang Chuanyao
Sun Meiying
1963 Prague Koji Kimura
Kazuko Ito-Yamaizumi
Keiichi Miki
Masako Seki
János Faházi
Eva Foldi
Zhuang Zedong
Qiu Zhonghui
1965 Ljubljana Koji Kimura
Masako Seki
Zhang Xielin
Lin Huiqing
Ken Konaka
Naoko Fukatsu
Zhuang Zedong
Liang Lizhen
1967 Stockholm Nobuhiko Hasegawa
Noriko Yamanaka
Koji Kimura
Naoko Fukatsu
Anatoly Amelin
Zoja Rudnova
Dorin Giurgiuca
Maria Alexandru
1969 Munich Nobuhiko Hasegawa
Yasuko Konno
Mitsuru Kohno
Saeko Hirota
Shigeo Itoh
Toshiko Kowada
Denis Neale
Mary Wright
1971 Nagoya Zhang Xielin
Lin Huiqing
Antun Stipančić
Maria Alexandru
Tokuyasu Nishii
Mieko Fukuno
Eberhard Scholer
Diane Scholer
1973 Sarajevo Liang Geliang
Li Li
Anatoli Strokatov
Asta Gedraitite
Josef Dvoracek
Alice Grofova
Yu Changchun
Zheng Huaiying
1975 Calcutta Stanislav Gomozkov
Tatiana Ferdman
Sarkis Sarkhojan
Elmira Antonjan
Shigeo Itoh
Yukie Ozeki
Liang Geliang
Zhang Li
1977 Birmingham Jacques Secrétin
Claude Bergeret
Tokio Tasaka
Sachiko Yokota
Lee Sang-Kuk
Lee Ki-Won
Li Zhenshi
Yan Guili
1979 Pyongyang Liang Geliang
Ge Xinai
Li Zhenshi
Yan Guili
Jacques Secrétin
Claude Bergeret
Wang Huiyuan
Zhang Deying
1981 Novi Sad Xie Saike
Huang Junqun
Chen Xinhua
Tong Ling
Huang Liang
Pu Qijuan
Dragutin Šurbek
Branka Batinic
1983 Tokyo Guo Yuehua
Ni Xialian
Chen Xinhua
Tong Ling
Cai Zhenhua
Cao Yanhua
Xie Saike
Huang Junqun
1985 Gothenburg Cai Zhenhua
Cao Yanhua
Jindrich Pansky
Marie Hrachova
Chen Xinhua
Tong Ling
Fan Changmao
Jiao Zhimin
1987 New Delhi Hui Jun
Geng Lijuan
Jiang Jialiang
Jiao Zhimin
Ahn Jae-Hyung
Yang Young-Ja
Wang Hao
Guan Jianhua
1989 Dortmund Yoo Nam-Kyu
Hyun Jung-Hwa
Zoran Kalinić
Gordana Perkučin
Chen Longcan
Chen Jing
Chen Zhibin
Gao Jun
1991 Chiba City Wang Tao
Liu Wei
Xie Chaojie
Chen Zihe
Kim Song-Hui
(North Korea)
Li Bun-Hui
(North Korea)
Kalinikos Kreanga
Otilia Badescu
1993 Gothenburg Wang Tao
Liu Wei
Yoo Nam-Kyu
Hyun Jung-Hwa
Li Sung
Yu Sun-Bok
Ma Wenge
Qiao Yunping
1995 Tianjin Wang Tao
Liu Wei
Kong Linghui
Deng Yaping
Lee Chul-Seung
Ryu Ji-Hae
Erik Lindh
Marie Svensson
1997 Manchester Liu Guoliang
Wu Na
Kong Linghui
Deng Yaping
Chiang Peng-lung
Chen Jing
Wang Liqin
Wang Nan
1999 Eindhoven Ma Lin
Zhang Yingying
Feng Zhe
Sun Jin
Qin Zhijian
Yang Ying
Wang Liqin
Wang Nan
2001 Osaka Qin Zhijian
Yang Ying
Oh Sang-Eun
Kim Moo-Kyo
Liu Guoliang
Sun Jin
Zhan Jian
Bai Yang
2003 Paris Ma Lin
Wang Nan
Liu Guozheng
Bai Yang
Qin Zhijian
Niu Jianfeng
Wang Hao
Li Nan
2005 Shanghai Wang Liqin
Guo Yue
Liu Guozheng
Bai Yang
Qiu Yike
Cao Zhen
Yan Sen
Guo Yan
2007 Zagreb Wang Liqin
Guo Yue
Ma Lin
Wang Nan
Ko Lai Chak
Tie Ya Na
Qiu Yike
Cao Zhen
2009 Yokohama Li Ping
Cao Zhen
Zhang Jike
Mu Zi
Hao Shuai
Chang Chenchen
Zhang Chao
Yao Yan
2011 Rotterdam Zhang Chao
Cao Zhen
Hao Shuai
Mu Zi
Cheung Yuk
Jiang Huajun
Seiya Kishikawa
Ai Fukuhara
2013 Paris Kim Hyok-Bong
Kim Jong
Lee Sang-Su
Park Young-Sook
Cheung Yuk
Jiang Huajun
Wang Liqin
Rao Jingwen
2015 Suzhou Xu Xin
Yang Ha-Eun
Maharu Yoshimura
Kasumi Ishikawa
Kim Hyok-bong
Kim Jong
Wong Chun Ting
Doo Hoi Kem

The champion of Women's Singles in 1937 was declared vacant due to time limit rule in force at the time. In 2001, it was decided to declare the two players Co-Champions.

Results of Team Events

The tables below are World Table Tennis Champions lists of teams events.

Men's team

Year Host City Gold Silver Bronze
1926 London Hungary Austria England
India
1928 Stockholm Hungary Austria England
1929 Budapest Hungary Austria England
1930 Berlin Hungary Sweden Czechoslovakia
1931 Budapest Hungary Czechoslovakia
England
Not awarded,
as there was a tie for silver.
1932 Prague Czechoslovakia Hungary Austria
1933
(January)
Baden Hungary Czechoslovakia Austria
England
1933
(December)
Paris Hungary Austria
Czechoslovakia
Not awarded,
as there was a tie for silver.
1935 Wembley Hungary Czechoslovakia Austria
Poland
1936 Prague Austria Romania Czechoslovakia
France
Hungary
Poland
1937 Baden United States Hungary Czechoslovakia
1938 Wembley Hungary Austria Czechoslovakia
United States
1939 Cairo Czechoslovakia Yugoslavia England
1947 Paris Czechoslovakia United States Austria
France
1948 Wembley Czechoslovakia France Austria
United States
1949 Stockholm Hungary Czechoslovakia England
United States
1950 Budapest Czechoslovakia Hungary England
France
1951 Vienna Czechoslovakia Hungary Yugoslavia
1952 Bombay Hungary England Hong Kong
Japan
1953 Bucharest England Hungary Czechoslovakia
France
1954 Wembley Japan Czechoslovakia England
1955 Utrecht Japan Czechoslovakia England
Hungary
1956 Tokyo Japan Czechoslovakia China
Romania
1957 Stockholm Japan Hungary China
Czechoslovakia
1959 Dortmund Japan Hungary China
South Vietnam
1961 Beijing China Japan Hungary
1963 Prague China Japan Sweden
West Germany
1965 Ljubljana China Japan North Korea
1967 Stockholm Japan North Korea Sweden
1969 Munich Japan West Germany Yugoslavia
1971 Nagoya China Japan Yugoslavia
1973 Sarajevo Sweden China Japan
1975 Calcutta China Yugoslavia Sweden
1977 Birmingham China Japan Sweden
1979 Pyongyang Hungary China Japan
1981 Novi Sad China Hungary Japan
1983 Tokyo China Sweden Hungary
1985 Gothenburg China Sweden Poland
1987 New Delhi China Sweden North Korea
1989 Dortmund Sweden China North Korea
1991 Chiba City Sweden Yugoslavia Czechoslovakia
1993 Gothenburg Sweden China Germany
1995 Tianjin China Sweden South Korea
1997 Manchester China France South Korea
2000 Kuala Lumpur Sweden China Italy
Japan
2001 Osaka China Belgium South Korea
Sweden
2004 Doha China Germany South Korea
2006 Bremen China South Korea Germany
Hong Kong
2008 Guangzhou China South Korea Hong Kong
Japan
2010 Moscow China Germany Japan
South Korea
2012 Dortmund China Germany Japan
South Korea
2014 Tokyo China Germany Chinese Taipei
Japan

Women's team

Year Host City Gold Silver Bronze
1933
(December)
Paris Germany Hungary Czechoslovakia
1935 Wembley Czechoslovakia Hungary Germany
1936 Prague Czechoslovakia Germany
United States
Not awarded,
as there was a tie for silver.
1937 Baden United States Germany Czechoslovakia
1938 Wembley Czechoslovakia England Austria
1939 Cairo Germany Czechoslovakia Romania
1947 Paris England Hungary Czechoslovakia
United States
1948 Wembley England Hungary Czechoslovakia
Romania
1949 Stockholm United States England France
Hungary
1950 Budapest Romania Hungary England
Czechoslovakia
1951 Vienna Romania Austria England
Wales
1952 Bombay Japan Romania England
1953 Bucharest Romania England Austria
Hungary
1954 Wembley Japan Hungary England
1955 Utrecht Romania Japan England
1956 Tokyo Romania England Japan
1957 Stockholm Japan Romania China
1959 Dortmund Japan South Korea China
1961 Beijing Japan China Romania
1963 Prague Japan Romania China
Hungary
1965 Ljubljana China Japan England
1967 Stockholm Japan Soviet Union Hungary
1969 Munich Soviet Union Romania Japan
1971 Nagoya Japan China South Korea
1973 Sarajevo South Korea China Japan
1975 Calcutta China South Korea Japan
1977 Birmingham China South Korea North Korea
1979 Pyongyang China North Korea Japan
1981 Novi Sad China South Korea North Korea
1983 Tokyo China Japan North Korea
1985 Gothenburg China North Korea South Korea
1987 New Delhi China South Korea Hungary
1989 Dortmund China South Korea Hong Kong
1991 Chiba City  Korea China France
1993 Gothenburg China North Korea South Korea
1995 Tianjin China South Korea Hong Kong
1997 Manchester China North Korea Germany
2000 Kuala Lumpur China Chinese Taipei Romania
South Korea
2001 Osaka China North Korea Japan
South Korea
2004 Doha China Hong Kong Japan
2006 Bremen China Hong Kong Belarus
Japan
2008 Guangzhou China Singapore Hong Kong
Japan
2010 Moscow Singapore China Germany
Japan
2012 Dortmund China Singapore Hong Kong
South Korea
2014 Tokyo China Japan Hong Kong
Singapore

References

  • ITTF Statistics
  • ITTF Museum